Antychlapy – prawie wszystko o folii z taśmą

Antychlapy – co to jest

Antychlapy – folie malarskie, najczęściej naładowane elektrostatycznie, połączone z taśmą malarską, których głównym i podstawowym celem jest zabezpieczenie powierzchni przy wykonywaniu brudzących prac, takich jak malowanie, gładzie, tynkowanie, tapetowanie czy przyklejanie glazury i ozdób ściennych. Gotowy antychlap to już złożone, nawinięte na papierowy rdzeń połączenie taśmy folii i taśmy. Antychlapy występują w licznych wariantach grubości i szerokości folii oraz rodzaju i jakości użytych taśm malarskich do ich produkcji.

Antychlapy to współcześnie coraz częściej wybierane przez fachowców materiały do oklejania. Ze względu na fakt, że antychlap to folia z taśmą malarską , już połączona, oszczędza się sporo cennego czasu w trakcie przygotowań do prac brudnych, takich jak malowanie, gładzie, tynkowanie, płytkowanie itp.

Tak wygląda rolka antychlapa:

Antychlapy – prawie wszystko o folii z taśmą
Antychlapy GOLD60 55cm x 25m Ścianamalovana

Tak wygląda po rozwinięciu:

Antychlapy – prawie wszystko o folii z taśmą
Antychlapy GOLD60 55cm x 25m Ścianamalovana (na ścianie)

A tak przyklejony w celu ochrony pomalowanych ścian podczas wykonywania tynku dekoracyjnego i malowania:

Antychlapy – prawie wszystko o folii z taśmą
Beton architektoniczny oklejony antychlapem GOLD60 Ścianamalovana

Antychlapy- jakość ukryta w detalach

Trzeba pamiętać, że jakość antychlapa nie zależy wyłącznie od użytych materiałów taśmy, folii i kleju. To że dany antychlap ma zieloną albo żółtą taśmę, nie znaczy że będzie to ta sama jakość. Czyli kolor właściwie nie ma znaczenia.

Tutaj też warto pamiętać że papier może mieć wiele rodzajów a wyglądać tak samo.

Na przykład papier WASHI ma wiele wariantów i nawet w ofercie Ścianamalovana są dwa rodzaje papieru WASHI. Taśma GOLD60 i RED120.

Warto wejść i zobaczyć jak duże różnice są między tymi produktami PREMIUM. Jedną z ważniejszych różnic jest wytrzymałość papieru na zrywanie a drugą czas na odklejenie taśmy.

Bardzo ważna jest również i przede wszystkim jakości wykonania antychlapa.

Wejdźmy na chwilę na produkcję, gdzie rozpędzone maszyny rozwijają taśmę z dużych szpul , produkują folię z granulatu i nawijają już pociętą na konkretny wymiar taśmę, łącząc ją po drodze z folią. Ponieważ z wykształcenia jestem inżynierem produkcji, od razu w oczy rzuca mi się kilka kluczowych momentów.

1. Utrzymanie jakości i dokładności produkcji folii :

– wystarczy użyć gorszej jakości granulatu i jakość spada – folia może być podatna na rozrywanie albo już mieć perforacje które przy malowaniu natryskowym będą swego rodzaju katastrofą,

– można źle ustawić parametry temperatury i folia będzie zbyt cienka i mogą pojawić się wady jak powyżej,

– źle napiąć maszyny nawijające,

– naładować elektrostatycznie, albo nie folię (folia samoistnie przylega do ściany po rozwinięciu) itp.

2. Cięcie taśmy:

– co jeśli przy produkcji są tępe ostrza ? Czy taśma będzie miała ostrą krawędź ? Jakość uzyskanej krawędzi odcięcia taśmy bezpośrednio zależy od tego procesu.

3. Napięcie foli i taśmy oraz ich połączenie :

– czy maszyny są dobrze skalibrowane tak żeby nie było dziur między taśmą i folią ? Folia łapie się taśmy dosłownie na milimetry, jak mój kolega Michał mawia: „tu nie ma miejsca na błędy”.

Dlatego jakość produktu końcowego jest sumą tych wszystkich i wielu innych czynników.

Antychlapy – rodzaje

Na przykładzie oferty Ścianamalovana, można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje antychlapów według użytej taśmy, a w konsekwencji możliwości ich zastosowania:

Antychlapy z taśmą na papierze krepowym

To są w większości te antychlapy na rynku o których mówimy że są na taśmie papierowej. Zazwyczaj, w przeważającej większości, użyty w nich klej to naturalny kauczuk a czas na ich odklejenie wynosi do kilkunastu dni. Ze względu na rodzaj papieru taśmy i kleju, można uznać że to jest produkt na podstawowe podłoża, proste i łatwe prace. Gdzie warto ich używać ? Na przykład:

– dobrze wykonane gładzie,

-Stara, dobrze trzymająca się powłoka malarska

– oklejanie różnych powierzchni na krótki czas,

– praca w stabilnych i komfortowych temperaturach itp.

Ze względu na grubość, jakość papieru i użyty klej będzie ciężko uzyskać tak ostrą i ładną linię odcięcia koloru, jak na produktach z papierem typu WASHI które posiadają wszystkie produkty z serii GOLD60 czy RED120 .

Produkty z oferty Ścianamalovana to CLASSIC14 jak na zdjęciu poniżej.

taśma malarska Classic14 z folią 140cm x 33m
Antychlap Classic14 140cm x 33m Ścianamalovana

Antychlapy na papierze typu WASHI

To są w większości te antychlapy na rynku o których mówimy że są na taśmie washi. Zazwyczaj, w przeważającej większości, użyty w nich klej to akryl a czas na ich odklejenie wynosi od kilkunastu do kilkuset dni. Przy dobrej jakości produkcie, ze względu na rodzaj papieru taśmy i kleju, można uznać że to jest produkt na wszystkie gładkie i delikatnie porowate podłoża, proste i łatwe prace a także trudne i wymagające. Gdzie warto ich używać ? Na przykład:

– malowanie wałkiem – nawet bez podmalowywania farbą,

– malowanie natryskowe odcięć bez dodatkowej taśmy,

– oklejanie różnych powierzchni na długi czas,

– oklejanie trudnych i wymagających powierzchni itp.

Ze względu na grubość, jakość papieru i użyty klej można uzyskać ostrą i ładną linię odcięcia koloru, jak na produktach z papierem typu WASHI które posiadają wszystkie produkty z serii GOLD60 czy RED120 .

Produkty z oferty Ścianamalovana to GOLD60 jak na zdjęciu poniżej.

antychlap gold60 140 cm
Taśma malarska z folią GOLD60 Ścianamalovana 140 cm x 25m

Antychlapy na taśmie tynkarskiej

To są wszystkie te antychlapy na rynku o których mówimy „antychlapy tynkarskie”. Zazwyczaj, w przeważającej większości, użyty w nich klej to naturalny kauczuk a czas na ich odklejenie wynosi od kilku godzin do kilkunastu dni. Przy dobrej jakości produkcie, ze względu na rodzaj dzianiny taśmy i kleju, można uznać że to jest produkt na wszystkie chropowate i bardzo chropowate podłoża. Raczej służy do oklejania przy pracach ciężkich, na surowe i porowate podłoża. Nie jest to produkt pierwszego wyboru przy malowaniu. Możemy go użyć na przykład do:

– tynkowania,

– ocieplania budynków,

– nakładania struktur,

– malowania obiektów przemysłowych,

– oklejania trudnych i wymagających powierzchni itp.

Ze względu na grubość, jakość papieru i użyty klej,ciężko uzyskać ostrą i ładną linię odcięcia koloru, jak na produktach z papierem typu WASHI.

Produkty z oferty Ścianamalovana to BLUE21 jak na zdjęciu poniżej.

taśma tynkarska z folią BLUE21 270cm x 16 m
Antychlap BLUE21 270cm x 16m Ścianamalovana

O nas

Zachęcam serdecznie do zapoznania się z ofertą naszego sklepu a w szczególności antychlapami i taśmami naszej krajowej marki Ścianamalovana.pl. Sklep jest tutaj.

Oczywiście są różne dobre produkty na rynku i każdy używa co lubi. Dalej chętnie przybijemy z Tobą piątkę.

Natomiast prawdą jest też to, że znamy się na temacie mając wieloletnie doświadczenie w pracach wykończeniowych a w szczególności malowaniu, gładziach i dekoracjach i nie tylko. Jeśli mamy sprzedać Tobie produkt to i chętnie pomożemy go dobrać do sytuacji i doradzimy w temacie. Do wszystkiego podchodzimy z pasją i staramy się o najwyższą jakość co wielu Fachowców już potwierdziło.

Chcesz nas lepiej poznać, dołączyć ? Wejdź na naszą grupę:

https://www.facebook.com/groups/1140440099807086

Zapisz się do naszego newslettera:

Piona !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *