W tym artykule na temat malowania rozpatrzymy różne możliwe warianty malowania ścian i sufitów. Postaram się w prosty sposób pokazać na co zwrócić podczas malowania.

Spis treści:

Malowanie ścian – nowe budownictwo

Malowanie ścian – nowe budownictwo – ściany pomalowane przez dewelopera

Malowanie ścian – świeże tynki – tynk cementowo-wapienny

Malowanie ścian – świeże tynki – tynk gipsowy

Malowanie ścian – dawniej malowane ściany

Malowanie ścian – malowanie natryskowe

Kontakt

Jak każdą czynność która ma być trwała i dawać dobre efekty, malowanie ma swoje poszczególne etapy. Dbając o Państwa komfort i finanse pilnujemy podczas malowania (działamy we Wrocławiu), żeby wszystkie kroki na drodze do dobrze pomalowanych powierzchni były wykonywane zgodnie ze sztuką. Podzielmy malowanie dla uproszczenia na dwa rodzaje w zależności od stanu początkowego ścian. Zapraszam również do kontaktu i bezpłatnej wyceny.

Malowanie ścian Wrocław- nowe budownictwo

malowanie

W przypadku nie malowanych wcześniej powierzchni zaczynamy od sprawdzenia jaki jest rodzaj podłoża pod farbę. Najczęściej spotykane podłoże to

  • tynki gipsowe
  • tynki cementowo-wapienne
  • płyty karton-gips ( płyty GK)

W praktyce budownictwa mieszkaniowego oraz domów jednorodzinnych we Wrocławiu oraz w okolicach Wrocławia coraz częściej są to różne powierzchnie w jednym obiekcie. Dlatego tak ważne staje się ich wcześniejsze sprawdzenie każdej z nich.

Zdarza się, że tynki mają mleczko na powierzchni i nie są przygotowane do malowania ścian i sufitów a w tym samym czasie sufit podwieszany jest już zagruntowany przez poprzednią ekipę. Ponowne gruntowanie może prowadzić do czasochłonnych i kosztownych zabiegów uniemożliwiające malowanie ścian.

Malowanie ścian Wrocław a nowe budownictwo – ściany pobiałkowane

Malowanie ścian Wrocław – niestety w praktyce coraz częściej spotykamy się z nowymi mieszkaniami / domkami które zostały pomalowane na biało pod odbiór. W sposób często nieodpowiedzialny, nowe tynki gipsowe i cementowe, które nie spełniają podstawowych wymagań jakościowych oraz nie zostały nawet odpowiednio do tego przygotowane, są malowane tanią białą farbą, tylko po to, żeby podczas odbioru klient nie był w stanie znaleźć wielu niedoskonałości istniejącego tynku. (W ofercie niemal wszyscy producenci farb mają farbę nazywającą się Farba deweloperska … )

Warto tutaj wspomnieć , że tak pomalowane ściany, często nadają się wyłącznie do tego, żeby usunąć położoną przez dewelopera farbę (tzw. skrobanie farby), ponieważ tak wykonana powłoka, tak pomalowana ściana nie jest w stanie ani utrzymać gładzi ani nawet utrzymać farby wysokiej jakości. Dlaczego ? O tym powiem dalej .

Malowanie ścian Wrocław – świeże tynki : malowanie tynku lub gładzi – na co zwrócić uwagę.

malowanie

Ze swojego doświadczenia pracy we Wrocławiu jako malarz, spotykam się z różnymi sytuacjami. Tynków które zostały wykonane w sposób w pełni zgodny ze sztuką budowlaną na prawdę jest nie wiele. Czasami przygotowanie do malowania zajmuje 80/90 % całego czasu wykonywania usługi malarskiej.

Malowanie ścian Wrocław – świeże tynki – trzy przypadki

Na potrzeby tego artykułu założę, że tynki są wykonane poprawnie, tak że można wykonać po kolei kroki jak poniżej.

Trzy rodzaje powierzchni – trzy przypadki. Dla każdego inaczej należy przygotować powierzchnię do malowania. Poniżej najczęściej spotykane podłoża i linki do poprawnego ich przygotowania i malowania -krok po kroku.

1. Tynk cementowo – wapienny w 9 krokach – jak przygotować ściany i sufity do malowania oraz jak malować?

  1. Usunąć luźny piach poprzez zeszlifowanie/ zeskrobanie go z powierzchni tynku
  2. Odkurzenie tynku z pyłu – bardzo ważny krok często pomijany
  3. Zabezpieczenie podłogi i stolarki drzwiowej i okiennej
  4. Gruntowanie gruntem wodnym – głębokopenetrującym
  5. Malowanie farbą podkładową – ten krok w zależności od stabilności, chłonności i jakości wykonania tynku
  6. Pomalować dwukrotnie sufit farbą nawierzchniową
  7. Po wyschnięciu przykleić taśmę w celu odcięcia koloru ścian od sufitu
  8. Malowanie ścian dwukrotne farbą nawierzchniową
  9. Natychmiast po malowaniu należy odkleić taśmy odcinające kolory i powierzchnie niemalowane od malowanych

Malowanie tynku cementowo-wapiennego jest często dobrym pomysłem. Dobrze wykonany tynk cementowo-wapienny potrafi być świetnym podłożem pod farbę a pomalowany potrafi dać zaskakująco ładną powłokę. Faktura jest przyjemna dla oka. Należy jednak dobrze sprawdzić go przed wykonaniem prac. Potrafi mieć liczne niedoskonałości przez nieodpowiednie wykonanie. W takich przypadkach należy wykonać dodatkowe działania o których opowiem w innym wpisie.

Jak zawsze dobór kroków, fabr i technologii wykonania prac ustalamy podczas spotkania organizacyjnego. Skontaktuj się z nami.

Dbamy o to by dokładnie zbadać tynki cementowe przed malowaniem ścian i sufitów. Dobieramy najlepsze rozwiązania do sytuacji. Zależy nam na trwałości i wytrzymałości pomalowanych ścian i sufitów. Pracujemy na najlepszych farbach. Już na pierwszych oględzinach podpowiemy co i jak należy wykonać.

2. Tynk gipsowy w 11 krokach – jak przygotować ściany i sufity do malowania oraz jak malować ?

Jak przygotować tynk gipsowy pod malowanie ścian i sufitów i jak poprawnie pomalować tynk gipsowy ? Zakładam, że tynki są zrobione poprawnie, tak że można wykonać po kolei kroki jak poniżej. Malowanie tynku gipsowego krok po kroku :

  1. Usunąć mleczko gipsowe z tynku jeśli jest mocno wyciągnięte
  2. Odkurzyć z pozostałego pyłu
  3. Okleić drzwi, okna i podłogę
  4. Przeszlifować tynki papierem o gradacji dostosowanej do wytrzymałości tynku
  5. Odkurzyć powierzchnie przed gruntowaniem
  6. Zagruntować gruntem wodnym głębokopenetrującym
  7. Można położyć farbę podkładową – wyrówna podłoże
  8. Dwukrotnie pomalować sufit
  9. Przykleić taśmy odcinające kolor
  10. Dwukrotne malowanie ścian farbą nawierzchniową
  11. Odkleić taśmy i folie malarskie z zabezpieczonych powierzchni

Malowanie tynku gipsowego – słów kilka.

przyklejanie sztukaterii

Malowanie tynku gipsowego wiąże się uzyskaniem powierzchni która nie będzie doskonała wizualnie. Wynika to z faktu, że przed malowaniem ścian z tynkiem gipsowym należy je przeszlifować.

Czy są jakieś specjalne farby do malowania ścian z tynkiem gipsowym ? Nie. używa się takich samych farb jak do malowania starych ścian czy malowania gładzi. Zawsze namawiam do zakupu dobrych jakościowo farb które przynajmniej nie ścierają się po przetarciu ręką 

Niestety szlifowanie tynków w celu usunięcia mleczka jest czynnością konieczną. Należy uważać i dobrze dobrać gradację papieru ściernego do danego tynku. A różnią się one od siebie grubością użytego piachu, wytrzymałością końcową itd.

Porównajmy mleczko gipsowe do kożucha w kubku kakao. Jest tylko delikatnie związaną cienką błoną która często jest nadmiernie wyciągana przez tynkarzy, żeby uzyskać gładkie tynki. Ta cienka powłoka nieusunięta sprawia, że w szczególności wytrzymała farba z dużą ilością żywic akrylowych może się odspoić od tzw. rdzenia gipsowego razem z mleczkiem – a tego nie chcemy.

” Po co szlifować, przecież można zagruntować powierzchnię tynku gipsowego gruntem głęboko-penetrującym i to wystarczy”

Tak, do tego też namawiam. Natomiast żeby poprawnie zagruntować tynk gipsowy, należy usunąć mleczko gipsowe. Tak jak w kubku kakao, kożuch jest tłustą warstwą uniemożliwiającą wypłynięcie mleka spod spodu, tak samo kożuch blokuje przed wlaniem się czegoś z zewnątrz.

Analogicznie jest z mleczkiem gipsowym. Jeżeli go nie usuniemy, będzie stanowił zaporę przed wniknięciem gruntu do rdzenia tynku. Zagruntowanie tynku gipsowego przed usunięciem mleczka gipsowego może być poważniejszym problemem niż pomalowanie niezagruntowanego tynku gipsowego. Grunt na mleczku utworzy cienką błonę i jeszcze bardziej osłabi przyczepność farby do podłoża.

Podczas wykonywanych prac, badamy dokładnie powierzchnie i dbamy o szczegóły by jak najbardziej zwiększyć trwałość pomalowanych ścian i sufitów. Zapraszam do kontaktu. Nasz teren to Wrocław i okolice.


Malowanie ścian Wrocław- Jak poprawnie malować ściany wcześniej malowane ?

malowanie natryskowe bez smug

We Wrocławiu jest wiele starych kamienic oraz kilkuletnich lokali wcześniej malowanych wymagających odświerzenia. Każdy wie jak w mieszkaniu przez wiele lat bardzo potrafią zabrudzić się ściany.

Najczęściej jest tak, że jeśli coś nie tak jest z wcześniej pomalowanymi ścianami i sufitami to wyjdzie to przy kolejnym malowaniu.

O możliwych niespodziankach (problemy podczas malowania) opowiem w innym wpisie.

Są dwa podstawowe przypadki :

  • Istniejąca powłoka (farba) jest chłonna
  • Istniejąca powłoka (farba) jest niechłonna

Od tego jak chłonna jest ściana zależą kolejne kroki. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich działań w zależności od chłonności ściany. Malowanie bez smug jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy podłoże jest o odpowiedniej i wyrównanej chłonności. Naszym zadaniem jest ograniczenie chłonności a nie jej zamknięcie. 

Malowanie starych powłok – 2 przypadki

Malowanie ścian Wrocław – gdy istniejąca powłoka (farba) NIE jest chłonna – 9 kroków

  1. Test chłonności: spryskać ścianę wodą – woda spływa i bardzo powoli jest “wypijana przez ścianę”
  2. Odkurzenie ścian z pyłu/kurzu
  3. Odłuszczenie miejsc pobrudzonych tłuszczem
  4. Zabezpieczenie podłogi i stolarki drzwiowej i okiennej
  5. Malowanie farbą podkładową
  6. Pomalować dwukrotnie sufit farbą nawierzchniową
  7. Po wyschnięciu przykleić taśmę w celu odcięcia koloru ścian od sufitu
  8. Malowanie ścian dwukrotne farbą nawierzchniową
  9. Natychmiast po malowaniu należy odkleić taśmy odcinające kolory i powierzchnie niemalowane od malowanych

Malowanie ścian Wrocław – gdy istniejąca powłoka (farba) jest chłonna – 10 kroków

  1. Test chłonności : spryskać ścianę wodą – woda w krótkim czasie jest “wciągana”
  2. Odkurzenie ścian z pyłu/kurzu
  3. Odłuszczenie miejsc pobrudzonych tłuszczem
  4. Zabezpieczenie podłogi i stolarki drzwiowej i okiennej
  5. Gruntowanie gruntem wodnym – głębokopenetrującym
  6. Malowanie farbą podkładową
  7. Pomalować dwukrotnie sufit farbą nawierzchniową
  8. Po wyschnięciu przykleić taśmę w celu odcięcia koloru ścian od sufitu
  9. Malowanie ścian dwukrotne farbą nawierzchniową
  10. Natychmiast po malowaniu należy odkleić taśmy odcinające kolory i powierzchnie niemalowane od malowanych

W praktyce chłonność powierzchni zależy głównie od tego jaka farba została wcześniej użyta oraz jak dokładnie zostało przygotowane podłoże. Farby o wysokiej klasie odporności na ścieranie posiadają w swoim składzie więcej żywic akrylowych w postaci wodnej dyspersji.

Im wyższa klasa odporności na ścieranie tym więcej żywic akrylowych i mniejsza chłonność. Takie ściany z reguły prawie w ogóle nie chłoną wody a często są hydrofobowe – co jest podstawowym parametrem plamo-odporności ( woda spływa po nich jak po szybie). W mieszkaniu i domu ściany nie ubłagalnie brudzą się – ściany odporne na zabrudzenia można umyć.

Zagruntowanie ściany chłonnej jest konieczne ze względu na dwie rzeczy:

  • możliwe będzie poprawne i estetyczne pomalowanie- ściana nie będzie zbyt szybko pochłaniać wody z farby,
  • w przypadku bardzo słabych, pylących farb, gruntowanie dodatkowo wzmocni istniejącą powłokę (taka farba po przetarciu ręką zostawi wyraźny ślad na dłoni).

Nie gruntujemy niechłonnych powierzchni, bo grunt nie będzie mógł wniknąć i utworzy coś co nazywa się potocznie “szklanką” na ścianie. Osadzi się na powierzchni w postaci cienkiego filmu ( błonki) i będzie barierą uniemożliwiającą poprawne pomalowanie. (Jak uniknąć takiej sytuacji i co zrobić gdy taka sytuacja nastąpi opiszę w osobnym wpisie. ).

Jeżeli jednak zależy Ci na pewności, że malowanie ścian lub wykonanie gładzi (we Wrocławiu i okolicach) zostaną wykonane dobrze, skontaktuj się z nami. Malujemy mieszkania, domy, biura dla firm i klientów indywidualnych. Malujemy Wrocław i okolice.

Malowanie natryskowe

malowanie natryskowe

Usługi malarskie jakie świadczymy we Wrocławiu to również malowanie ścian i sufitów – natryskowo. Malowanie agregatem hydrodynamicznym to natryskiwanie farby na ścianę pod wysokim ciśnieniem (pow. 80-100 bar) zamiast używania do tej czynności wałków i pędzli malarskich. Do tego celu używa się tych samych farb i gruntów co do malowania wałkiem, z tą różnicą, że nie wszystkie farby do malowania tradycyjnie nadają się do natryskowego agregatu.

Zalety malowania natryskowego:

  • zdecydowanie krótszy czas wykonania,
  • w wielu przypadkach (np. świeżo wykonane gładzie) można uzyskać lepszą powłokę,
  • równomierna faktura na całej ścianie,
  • są sytuacje w których zużywa się mniej farby niż malując wałkiem.

Minusy malowania natryskowego:

  • wysoki koszt dobrej jakości agregatów oraz osprzętu,
  • wymagane jest precyzyjne oklejenie wszystkich niemalowanych powierzchni co jest bardzo czasochłonne,
  • przy malowaniu w kolorze, trzeba również okleić sufit albo ściany.

Mimo wszystko, korzyści płynące z hydrodynamicznego malowania ścian i sufitów są tak duże zarówno dla inwestorów jak i dla nas wykonawców, że stosujemy tą metodę malowania w każdej sytuacji gdy czas wykonania w ten sposób prac będzie przynajmniej równy czasowi malowania wałkami. 

Ważne jest wiedzieć o tym, że malowanie ścian i sufitów natryskowo wymaga wprawy i doświadczenia. Poprawne ustawienie ciśnienia, dobór farb, wiedza o podłożu, poprawne malowanie natryskowe składają się na pięknie pomalowane ściany. Zajmujemy się tym wszystkim i nie tylko. Doradzimy i podpowiemy. Wystarczy powierzyć nam prace.

Więcej o malowaniu natryskowo i wiele innych informacji w osobnym wpisie.

Zapisz się do naszego newslettera:

Kontakt i współpraca

Jeżeli zależy Ci na solidnej ekipie, pracach wykonanych zgodnie ze sztuką i trwałości efektów, to zapraszam do kontaktu. Nie zawiedziesz się !

Malarz Wrocław,

Paweł